Ak patríte medzi tých, ktorí radi plávajú a navštevujú bazény po celý rok, určite vás už navštívila myšlienka na obstaranie vlastného bazéna. Teda v prípade, že ho máte kam umiestniť. Lenže… koľkokrát za rok by ste ho mohli skutočne využiť? Poďme sa na to pozrieť…
Klasický plavecký bazén s priemernou dĺžkou 6 metrov, zapustený do zeme, ideálne aj s protiprúdom a zastrešením, nie je práve najlacnejšou záležitosťou. Navyše si ho s najväčšou pravdepodobnosťou necháte zabudovať do zeme, pretože zvonku nejde práve o dizajnovú vec, ktorú by ste chceli mať na záhrade alebo v dome len tak voľne stojacu. Výkopové práce, zateplenie, základná doska, na ktorej bude stáť, prepad… to všetko a mnoho ďalšieho ďalej umelo navyšuje už aj tak vysokú obstarávaciu cenu.
A ruku na srdce – koľkokrát v roku bazén využijete? Aj v prípade zastrešenia, obstarania tepelného čerpadla, ktoré je teraz veľmi v kurze, a v prípade umiestnenia vonku, hovoríme maximálne o nejakých 4 mesiacoch v roku. Tepelné čerpadlo dokáže bazén vyhriať maximálne na nejakých 30 stupňov, čo je na kúpanie za priaznivého počasia využiteľné zhruba v čase od mája do septembra.
Swim spa je ako stvorené nielen pre tých, ktorí radi plávajú, ale aj pre tých, ktorí sa nechávajú radi rozmaznávať. Oproti bazénu má tú výhodu, že sa jedná o dizajnový kúsok, ktorý nie je nutné nechávať zapúšťať do zeme. Avšak pre tých z vás, ktorí by to vyžadovali, tak tá možnosť tu samozrejme je. Môžete ho nechať zapustiť úplne, ako bazén, alebo polozapustiť, čo vyzerá neobyčajne a štýlovo. Swim spa má navyše už dokonale prepracovanú izoláciu, úsporné vyhrievanie a vďaka tomu máte možnosť používať ho každý deň v roku. Okrem toho má aj masážne funkcie a už zabudovaný protiprúd, ktorý vám umožňuje v ňom nielen relaxovať, ale aj plnohodnotne plávať.
Pravdou je, že ani swim spa nie je najlacnejším riešením, ale oproti tomu, keď spočítate prevádzkové náklady na bazén, ktoré zahŕňajú vodné, stočné, chémiu na údržbu čistej a zdravej vody v bazéne, energiu na cirkuláciu, filtráciu, vysávanie či ohrev bazéna, tak sa len ťažko dostanete v nákladoch na cenu, ktorú vám vykompenzuje čas jeho ročného využitia.
Pokiaľ si chcete obstarať domov len menší zapustený bazénik bez nejakého väčšieho príslušenstva, potom vás zrejme vyjde lacnejšie, ale pokiaľ chcete niečo, čo môžete využívať celoročne, je swim spa rozhodne praktickejším a ekonomickejším riešením. Navyše má veľmi nenáročnú údržbu, je samočistiaci a je možné ho jednoducho umiestniť do interiéru aj exteriéru bez nutnosti búrania a kopania. Viacmenej stačí mať dostatočne veľkú rovnú plochu, na ktorej môžete stáť. Zároveň na swim spa nepotrebujete žiadne stavebné povolenie, ktorému sa často pri obstarávaní bazéna nevyhnete.
Dalo by sa povedať, že swim spa je celoročné relaxačné, plávacie a zábavné centrum pre celú rodinu, v ktorom si na svoje príde každý. Okrem napríklad obľúbeného aquafitness* v ňom môžete deti učiť plávať, a to napríklad aj v zime. Sila protiprúdu je regulovateľná, takže si ju môže každý nastaviť podľa svojej ľubovôle. Zároveň disponuje všetkými funkciami a vlastnosťami ako vírivá vaňa, a tak vás nemusí vôbec trápiť, aké je vonku počasie, pretože si môžete vodu nastaviť až na 40 stupňov. V lete naopak môžete nechať vodu vychladnúť a užívať si príjemné osvieženie.
Tak čo, zauvažujete o obstaraní swim spa aj vy?
*Za aquafitness považujeme všetky vodné pohybové aktivity, ktoré sú účinnejšie, práve vďaka odporu vody. Cvičenie vo vode je vhodné pre ľudí všetkých vekových kategórií, s rôznou fyzickou zdatnosťou a rôznymi plaveckými schopnosťami. Vzhľadom na to, že vo vode je ľudské telo nadnášané, tak je aquafitness šetrnejší ku kĺbom a šľachám, než cvičenie „na súši“. Využívajte svoje swim spa naplno!